sobota, 26 listopada 2011

2.029

Pracujące zawodowo matki od dwojga niewielkich dzieci wzwyż – zeznajcie rzetelnie, proszę.
Kiedy jesteście? Sobą, a nie na usługach przedsiębiorstwa Społeczna Komórka Podstawowa (tudzież zakładu Źródło Przychodów)?
Kiedy czytacie, malujecie pazury, kiedy bezproduktywnie gapicie się w sufit (i wymyślacie proch)?


Bo ja na przykład dajmy na to, ja par excellence przykładowa, ja – cóż, nie jestem, tylko nieodmiennie pędzę jakąś rozchwierutaną kolejką górską. Zwykle ekspresem, z rzadka zwalniam, ale to jest notorycznie rollercoaster, nigdy nie dorożka.
Na burtach mi furkocą transparenty: zdążyć! zdążyć!
Z lewej Wzgórza Zaległych Terminów Zawodowych, z prawej Wyżyna Gospodarczych Obowiązków, środkiem – Szczyty Zadań Szkolnych. Chwila dekoncentracji i wypadam z torów. Zazgrzyta, zatrzeszczy. Zapominam o igle i nitce dla Erny do wyszywanki literowej. Po południu Erna jest smutna. Zapominam o tym i owym. Taki pęd, że umyka mi krajobraz. Dość nawet słoneczny tegoroczny listopad. Przed świtem mgła. Kupić trzy pary wysokich dziecięcych butów, co jutro na obiad. Ten-tego-tamta umowa. Rano odkrywam z niejakim smutkiem, że otóż dzień wcześniej co prawda kupiłam bułki, ale zapomniałam o chlebie do śniadaniówek.

I sedno nie tkwi w tym, żeby się skarżyć, pomstować.
Z długim, dobrze wylakierowanym paznokciem w pustym domu byłabym pewnie chmurą gradową.
Więc idzie nie o użalanie się, ale realistyczny opis zjawisk. Zachowań.
Że nie ma czasu.
Nie w sensie metaforyczno-parabolicznym (po klubie fitness, spa i perfumeryjnych zakupach nie mam już – do licha! - czasu na suszi).
Notorycznie brakuje mi czasu w sensie, że kiedy odhaczam ostatni punkt na obowiązkowej liście dobowej bywa w pół do drugiej. Budzik beznamiętnie zadzwoni przed siódmą.
Dzień, tydzień, miesiąc, kalendarz są tak naszpikowane terminami i zobowiązaniami, że wykrojenie czasu na jakikolwiek spontan jest równie trudne, jak wpaść na noblowski koncept racjonalizatorski.


***

Dzwoni budzik.
Silny prześliznął się tu kwadrans wcześniej i wymościł komfortowe posłanie na mojej głowie. Zapobiegliwie skorzystał z przytarganej pod pachą własnej poduszki.
Teraz czule mi przeszukuje palcami fryzurę.
- Mama! – rzecze. – Pienkne włosy! Ma! Pienkne!

Dobra tam, rollercoaster, rollercoaster.
Za piętnaście lat upuszczę nad jego brakiem łzę szczerego smutku.
;)))))))))))))))))))))

53 komentarze:

 1. ja się pytam:
  GDZIE JEST FACET????
  zagospodaruj Mu czas, w którym zajmiesz się metafizyką przy kawiarnianym stoliku.

  Pozdrawiam
  niedzieciata

  OdpowiedzUsuń
 2. => tabakowska: cenny komentarz praktyka :))))))))))))))

  z.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zapobiegliwie skorzystał"? Chyba "zapobiegliwie przytargał".
  Potrzeba giętkiego języka wiecznie aktualna.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas metoda jest prosta: obcinamy wszystkie nadprogramowe zajęcia, te, które nie są absolutnie niezbędne. Plus: udział taty. Plus: obowiązkowa godzina dziennie TYLKO dla mnie. Na spacer, książkę, kąpiel, serial, gazetę czytaną w sypialni. Bez godziny dziennie dla siebie jestem potworem.

  OdpowiedzUsuń
 5. => Karolina: masz poczucie, że nad tym panujesz? nad harmonogramem dobowym? nigdy Ci się nie wydaje, że po prostu toczysz się z lawiną obowiązków?
  z.

  PS. u nas też ŻADNYCH zajęć pozaszkolnych, wszystkie kółka zainteresowań i sporty w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie też tak. Aż mi się nie chce pisać.

  drobne.

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja tez ciagle w locie...o 6 wstaje.biegne do przedszkola, biegne do pracy, biegne na uczelnie i z uczelni a potem z dzeicieciem na zakupy, plac zabaw, do biblioteki. tata pracuje po 11 godzin i pomaga jak moze. rodzina daleko...rollercoaster

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie tylko (ha ha) 2 mlodych. Raz jest lepiej raz gorzej. Gdy jest gorzej, to mowie sobie tak: byle tylko nie przestac jechac, juz nie mam sily niczego kontrolowac, chrzanie wszystko, rzeczy sie wykolejaja jedna po drugiej, ale jechac dalej, jechac dalej. Byle rownym tempem i nie ogladac sie za siebie. Bo jak stane, to juz nie rusze.
  Na szczescie do tej pory jakos tak bylo, ze co sie wykoleilo, dalo sie wsadzic z powrotem na tory. Szczescie, Opatrznosc...

  Puszczam dzieciom kreskowki na komputerze (i nie pytajcie jak dlugo ogladaja, i wiem, wiem - mam kolezanke psychologa dzieciecego...).

  Powtarzam sobie, ze inni maja gorzej. To prawda, u nas jest i tak partnerski podzial, bo oboje mamy te sama prace, wiec Goldi jedzie na tym samym wozku.

  Za 15 lat bedzie mi zal:-)

  Jestem soba czasami:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. hmmm....w zasadzie brak mi tutaj tatusia, dawcy, partnera...oraz może czasem, czegoś, co potocznie określamy "wrzuć na luz"? choć zazwyczaj podpisuję się pod większością tego o czasie i dzieciach. pozdrawiam po sąsiedzku:-))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ano pędzę. Nie zdążam. W sklepie zapominam co mam kupić (okazuje się w domu oczywiście). Ale jakoś to działa. Znaczy toczy się. Ja się cieszę, że tak szybko, bo nie zdążę znienawidzić poniedziałku do trzewi, a już mamy piątek. Luz mam wieczorem, gdy dzieciory pójdą spać. Czasem nawet udaje mi się poleżeć na kanapie w łikend (przez całe pół godziny).

  OdpowiedzUsuń
 11. Aha.
  No ale tak źle chyba nie jest, skoro masz czas na blog, czy też nawet dwa blogi.

  k.

  OdpowiedzUsuń
 12. E tam ma czas - co pamiętliwsi czytelnicy mogą sobie porównać obecną regularność wpisów Zimna z tą z czasów gdy był tylko NC, albo i wcześniej...

  Dla jasności: wdzięczny jestem za i tak imponującą aktywność!

  OdpowiedzUsuń
 13. też pędzę. a w tym roku to już chyba na złamanie karku - a podział obowiązków równiutki do bólu. w łikendy mam totalny zjazd i obojętnie oglądam tylko przemieszczające się kłęby kurzu i sierści. wyobrażam sobie, że to łestern:) poczuwam i współodczuwam
  łolka
  p.s. dwójkę usiłuję ogarnąć - pięciolatka i dwuipółlatek. bywa ostro.:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam troje, 3, 5, 7 lat. Nie chodzą do szkoły, edukacja domowa, ja pracuję na pół etatu. I nie jest najgorzej, nie mam wrażenia nieustannej górskiej kolejki. Jest czas i na moje tańce raz w tygodniu, i na poleżenia w wannie po godzinie co drugi dzień z gazetą, i na kino, i nawet na czytanie przy kominku. Są pewne rzeczy, których nie robię (sprzątam rzadko, ale mam dość duży dom, więc tego nie widać, zajęć dodatkowych dzieci trzy na krzyż), są pewne rzeczy, do których nie przykładam wagi (jak mi się nie chce gotować ani robić posiłków w ogóle, to jemy płatki z mlekiem i pyzy z mięsem, dzięki czemu ja odzyskuję czas i siły, jak już odzyskam, to zaczynamy jeść przyzwoiciej), angażuję partnera, generalnie wrzucam raczej na luz. Nie farbuję włosów (mam naturalnie ładny brąz), nie robię paznokci, machnę szybki makijaż i musi wystarczyć. W życiu nie da się upchnąć wszystkiego. Jak mam mieć czas na lekturę magazynu Książki, to nie będę w tym czasie latać na mopie po domu. Jak mam mieć czas jeszcze na lekturę jakichś prawdziwych książek, to nie będę w tym czasie prasować dzieciom bluzeczek. Ustawiam priorytety. Na liście jest sen, książki, moja praca, ich nauka, życie towarzyskie, relaks, nasza rodzina. Z tego względu nie mieszczą się na niej zazwyczaj porządki, trzydaniowe posiłki i uprasowane ubrania. Jest bardzo dobrze, jak udaje się z rana odnaleźć dwie skarpetki do pary :) Zarabiam dla satysfakcji, zapłacenia za benzynę i jedzenie i zarobienia na wyjazdy. I nie staram się zarobić na więcej. Ten czas poświęcam na... czas wolny :)

  OdpowiedzUsuń
 15. => drobne: wiesz, z którą nie rozmawiam, ma podobnie.


  => Goldina: byle jechać. właśnie! nie zastanawiać się, robić, robić
  (a co do kreskówek, to tylko w poradnikach dzieci oglądają je maksymalnie przez kwadrans dziennie, wyjąwszy poniedziałki, środy i piątki, kiedy jest szlaban na kreskówki ;))))) )


  => melchiza: zauważyłaś, że brak również babci i dziadka, opiekunki Silnego, wujków, ciotek, szkolnych nauczycieli oraz prowadzących zajęcia dodatkowe? a oni również i niewątpliwie angażują się w wychowywanie bohaterów bloga.
  wrzuć na luz przy lekturze.


  => mikan: cóż, niewątpliwie - tempo ma pewne dobre strony ;)


  => Goldie: pani z 22:01 to nowa (albo i stara) panda, jest przyspawana do bloga , nie mam serca moderować ;)
  [mam wrażenie, że ona doskonale wie, jaka była częstotliwość i treść wpisów oraz zawartość komentarzy w 2002, 2005 i 2007 ;)))) ]


  => łolka: podział obowiązków, a nawet ich częściowy outsourcing niespecjalnie rzutuje na pęd. pęd wynika z głowy, z obciążenia pamięci operacyjnej, z nadmiaru różnorodnych bodźców


  z.

  OdpowiedzUsuń
 16. => anonimowa z 23:44: napisałaś pięknie, ale jakoś Ci nie wierzę. nie wierzę w stałą harmonię ducha i zewnętrznych okoliczności, ani w to, że „właściwy wybór” załatwia raz na zawsze każdy problem.

  takie piękne obrazki jak ten, który namalowałaś wzruszają mnie, ale im nie ufam.
  z.

  OdpowiedzUsuń
 17. oj, jak to dobrze, ze te kreskowki przez pietnascie minut to tylko w poradnikach :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam jednego małoletniego tylko, a i tak pędzę. Dzień zaczynam o 5.30 a kończę o 1 w nocy, gdy kończy się gotowac obiad na kolejny dzień. Pazurów nie maluje, książki czytam w autobusie, robie na drutach w przerwie między robieniem kolacji a wstawianiem obiadu, jesli nie ma prasowania.
  Raz w miesiącu zarządzam strajk i po pracy ide na kawę z przyjaciółka, mąz wtedy zwalnia się z pracy, by dziecko ze szkoły odebrać. Czasami dziadkowie zabiorą małolata na sobote - wtedy bez wyrzutów sumienia spię do południa i snuję się cały dzień w szlafroku z ksiązką, drutami i trochę netuję.

  OdpowiedzUsuń
 19. to oczywiście jest pytanie retoryczne? :)

  wolny czas? miałam kiedyś wolny czas? co ja wtedy z nim robiłam?

  Z poważaniem,
  pracujaca zawodowa matka dwójki przedszkolaków

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama prawdziwa prawda, że się tak wyrażę. W rodzinie 2+3 nawet gdy ojciec jest zaangażowany, pewne rzeczy i tak musimy zrobić same... Zimnu chyba chodzi o to, z 24/7 jesteśmy na standbaju mentalnym, co i jak zaplanować żeby się wszystko zgrało (ja mam system tygodniowy, dalej nie planuję). Pocieszam Ciebie, że im starsze dzieci, tym można powolutku delegować zadania..
  Ściskam i trzymajmy się!
  (uważam że złośliwe komcie są wyrazem zazdrości, nie uważasz..?)

  gdynia.inc

  OdpowiedzUsuń
 21. Chyba wszystkie matki i żony tak mają. Zawsze jest coś do zrobienia. Jednak im starsze dzieci tym więcej wolnych chwil. Myślę, że im większa rodzina tym lepiej trzeba się organizować. Chciałąbym mieć 3 dziecko, ale właśnie ten pęd i towarzyszące mu zmęczenie ........a do tego większy poziom hałasu???????

  OdpowiedzUsuń
 22. Niezmiennie
  codziennie
  jestem wdzięczna
  że ja już PO.

  Pamiętam doskonale, jak było mi ciężko
  tym bardziej cenię to, co mam teraz.

  Zimno - żyj nadzieją, że to się skończy, to się naprawdę skończy, pójdą w pierniki i odzyskasz swój czas i Ty będziesz decydować o tym, jak go zagospodarować.

  Pozostaję z szacunkiem dla Twojej aktywności.
  Zawsze twierdziłam (pamiętasz?), że masz dodatkowe tajemne źródło zasilania:D:D:D

  OdpowiedzUsuń
 23. zimno, po raz kolejny sugerujesz, że tylko te z co najmniej trójką dzieci mają prawo głosu...

  odczuwam to jako odbieranie mi mentalnego prawa do czucia się zabieganą i wymęczoną do cna...

  nie podoba mi się to...

  OdpowiedzUsuń
 24. To ja, z 23:44 :) Zimno, ale po co pytasz, skoro zakładasz, że nie da się nie pędzić? :) To nie jest do końca tak, że mój obrazek jest idealny. Mam zapewne gorsze wykształcenie niż ty, robię mniej ambitne projekty, mniej zarabiam, moje dzieci miewają za długie i za brudne paznokcie, krzywo obcięte włosy i dziury w rajstopach, i zdecydowanie nie wyglądają jak Twoje na zdjęciach (może czasami :)) Jasne, zdarza się, że moje projekty też się spiętrzają i kładzenie dzieci spać polega na tym, że mówię "Idźcie spać natychmiast, bo ja muszę oddać jutro rano trzy strony tekstu, a mam pół!". Ale nie mam wrażenie nieustannej jazdy bez trzymanki właśnie dlatego, że 1/ zrzucam z listy rzeczy do zrobienia to, co nie mieści się na liście priorytetów, 2/ one nie chodzą do szkoły, co oszczędza mi nerwów, prac domowych na już, włóczki na wtorek, wierszyka na środę, stroju na WF i składki na komitet oraz przekłada się na pewną finansową swobodę. Mam wolny zawód, więc nie gnam na 8 do szkoły i na 9 do pracy i to naprawdę dużo zmienia - tak porównując do innych wielodzietnych - szkolnych - zarobionych. D.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 26. => m: tzn. ufam, że są i takie rodziny, w których piętnaście minut znaczy piętnaście minut ;))


  => Violet: cztery i pół godziny snu? dajesz radę?


  => Ange76: ano :) retoryka macierzyńskiego stand by.


  => gdynia.inc: otóż właśnie! samo sedno! idzie chyba głównie o permanentne przeciążenie pamięci operacyjnej (bo oczywiście jest truizmem, że czasami nie starcza rąk, kiedy dorosłych jest mniej, niż dzieci, ale ostatecznie to do ogarnięcia)


  => mamis: nieee, poziom hałasu nie rośnie, no co Ty, zmniejsza się wręcz, bo są zajęcia w podgrupach. naprawdę zachęcam ;)))))


  => Dorothea: a wiesz, jakoś masochistycznie często myślę, że życie jest teraz, bo teraz obok zmęczenia mam wszystkie smaki trzech dzieciństw naraz.

  merci za komplement energetyczny ;)


  => anionka: przeczytałaś to, co chciałaś przeczytać. „od dwojga niewielkich” znaczy w języku polskim, że dwoje się łapie.
  poza tym – rozumiem, że może Ci się nie podobać to, co piszę, ale z „odbieraniem” przesadziłaś.
  to mój blog, a nie atak na Ciebie, której nawet nie znam.


  => D.: nie, nie napisałam, że nie wierzę, że da się nie pędzić.
  napisałam, że nie wierzę w stałą harmonię, którą, jak mi się zdało, próbowałaś tu sprzedać. rozumiem, że masz swoją ścieżkę, ja też mam moją, ale i na Twojej i na mojej są wertepy.
  oraz spiętrzenia terminów.
  ;)


  zimno

  OdpowiedzUsuń
 27. ta oto pani ma piątkę i szóste dziecię w natarciu:

  http://prowincjonalny.blog.pl/

  a martyrologii u niej brak.

  OdpowiedzUsuń
 28. Zimno, ja zauważam brak tych wszystkich osób (babć, wujków, nauczycieli), ale najbardziej zauważam brak ojca. Wiesz, lubię cię czytać, bo masz lekkie pióro i to po prostu przyjemnie się czyta, ale serio, ma się wrażenie, że żyjecie na bezludnej wyspie. I o ile brak statystów można odżałować, to za twoimi notkami gdzieś tam w cieniu stoi Wielki Nieobecny, a przecież tak samo ważny jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mam jedno dziecko, ale trzy koty, mogę, mogę? ;-)

  Już kilkakrotnie pisałam, że można odpiąć rzeczy, które nie są istotne (prasowanie), ułatwić sobie życie (suszarka, zmywarka), podzielić obowiązki (np. zatrudnić panią do sprzątania). Plus tata, przejmujący swoje dziecko tak często, ja może. Ale nie da się wyłączyć, jak ktoś ładnie napisał, mentalnego stand-by. I jak co dzień mogę sobie poczytać, obejrzeć kawałek filmu, tak brakuje mi możliwości wyjazdu we dwoje, chociaż na jeden dzień. Ale jednocześnie czuję, że to zrzucanie dziecka jak niepotrzebnej paczki do przechowalni, że tylko z dzieckiem jest nasz rodzinny quality time. Patrz, kochanie, tu są zdjęcia, jak mama z tatą pojechali na wakacje, a Ty? Ty wtedy byłaś odłożona na półkę, czekałaś u babci. Ale to coś, czego się muszę nauczyć, tak jak własny pokój dziecka i to, że śpi samo, a nie w naszym łóżku.

  OdpowiedzUsuń
 30. Tak, a raczej nie: oduczyłam się potrzebować poczucia, że panuję. Nie muszę panować. Nie wiem, czy umiem to dobrze wyjaśnić.
  Czasami mamy bałagan, czasami na obiad jest tylko zupa, bo dzieci jedzą w przedszkolu. Bywa, że mam dwutygodniowe pranie do uprasowania, bo ja z tych, co nawet pościel. ;))
  Ale kiedy czuję, że zaraz mnie trafi, bo brakuje mi przestrzeni tylko dla siebie, odkładam umycie naczyń, układanie zabawek, prasowanie. O wiele łatwiej mnie niż Tobie, bo nie pracuję na etat, tylko z domu (a na "etat" już zaraz, bo właśnie zakładam firmę :)))
  Nauczyłam się, że nie musi być idealnie. Puszczam mimo uszu uwagi mojej mamy, że oboże, znowu gary w zlewie. Bez napinania się cała nasza rodzina jest o niebo spokojniejsza.
  Acha- chodzę spać po 22, wstaję koło 6:30, w weekendy po 7.

  OdpowiedzUsuń
 31. Acha- brak pracy na etat wyrównała mi przez ostatnie kilka miesięcy budowa domu i liczne wyjazdy męża. Nareszcie też zrozumiałam co znaczy małe dzieci, mały kłopot, duże dzieci... i tak dalej.
  Nie zgadzam się również z tym, że stopień zaangażowania męża w pomoc w domu wszystko zmienia. Ważne jest nasze podejście- motywacja wewnętrzna, czy z zewnątrz? Nie lubię słowa "poświęcenie", oznacza oddanie czegoś, czego nie chciało się oddać.

  OdpowiedzUsuń
 32. I dodam jeszcze, że nie istnieje jeden, stały, "właściwy " wybór. Każda z nas się zmienia, zmieniają się nasze potrzeby. Był czas, kiedy zostawiałąm roczne dziecko w żłobku, bo bardzo potrzebowałam pracy. I był czas, kiedy to dziecko ze żłobka zabrałam, bo zmieniło się moje podejście, niektóre rzeczy dojrzały, inne się przewartościowały i zostałam w domu na kolejne 7 miesięcy. Teraz zacznę prowadzić firmę, kto wie, co będzie za kilka lat.
  Mam takie poczucie, że nasze życie to droga, i to na pewno nie prosta. Tylko nie każdy ma odwagę przyznać, że się zmienia a co w tym złego? :)

  OdpowiedzUsuń
 33. rzeczywiście, przeczytałam "matki od 'powyżej dwojga dzieci'"...

  ale to i tak niewiele dla mnie zmienia, bom matką jednego :)

  więc nie mając prawa głosu - milczę już ;)

  (i nie, nie odbieram Twojego bloga jako osobistego ataku na mnie, no litości, bez przesady)

  czytam nieodmiennie z przyjemnością

  OdpowiedzUsuń
 34. po przeprowadzce z niemiec przezylam szok, jak poszlam odprowadzic dzieci do polskiego przedszkola na 8 -tam mozna bylo na 9.30 i wiele z nas sie spoznialo.
  W PL o tej osmej wszystkie matki (lub ojcowie) nie dosc ze punktualnie, to jeszcze z perfekcyjnym makijazem, pieknie ubrane, usmiechniete, dzieci w wyprasowanych ubrankach, dziewczynki z zaplecionymi warkoczykami! Mysle sobie - eee, pewnie nie pracuja, leza i pachna.
  W niemczech dorosle towarzystwo rano zawsze nieco jakby wczorajsze, dzieci zwykle w dresach z poprzedniego tygodnia, kaloszki, nieprzemakalna kurteczka po starszym bracie ociupinke zaplamiona zapomnianymi juz lodami. Mysle sobie - na pewno przepracowani biedacy!

  Oczywiscie okazalo sie, ze w polsce te piekne wypielegnowane matki zasuwaja czasem na dwoch etatach, sa rowniez w komitecie rodzicielskim i wspolorganizuja jaselka w przedszkolu, lewa noga wieczorami koordynujac szkolne rady rodzicow starszych dzieci, jednoczesnie robiac pedicure i gotujac zupe na jutro.

  W niemczech wielu 'nieogarnietych' rodzicow pracowalo na czesc etatu, lub w wolnych zawodach, odmawiajac sobie materialnych przyjemnosci na poczet wolnego czasu.

  Trudno znalezc zloty srodek, ale on jest gdzies miedzy tymi dwoma ekstremami. I jednak gleboko wierze w to, ze my matki polki lecimy i biegniemy, bo tego chcemy, bo taki nasz obraz nam odpowiada. Bo chcemy takie byc. (I troszke lubimy ten swoj etos matki-meczennicy, zony-meczennicy)
  Bo jak ktos nie chce to przeciez nie musi, nie?
  Bo sa sprzataczki i gosposie, za czesto niewielkie pieniadze, dzieki ktorym mozna czytac, pic kawe, gapic sie w gazete, i miec luz. - serdecznie polecam!!!
  matka dwojki

  OdpowiedzUsuń
 35. "Bo sa sprzataczki i gosposie, za czesto niewielkie pieniadze, dzieki ktorym mozna czytac, pic kawe, gapic sie w gazete, i miec luz. - serdecznie polecam!!!"

  zatrudnimy sprzataczke za "niewielkie pieniadze", ktora jest matka i za te niewielkie pieniadze musi posprzatac kilka chalup i podczas gdy ona "zasuwa na dwoch etatach, udziela sie w komitecie, robi pedicure i gotuje zupe jednoczesnie" my mozemy "czytac, pic kawe, gapic sie w gazete, i miec luz"

  serdecznie wspolczuje!

  OdpowiedzUsuń
 36. "zatrudnimy sprzataczke za "niewielkie pieniadze", ktora jest matka i za te niewielkie pieniadze musi posprzatac kilka chalup i podczas gdy ona "zasuwa na dwoch etatach, udziela sie w komitecie, robi pedicure i gotuje zupe jednoczesnie" my mozemy "czytac, pic kawe, gapic sie w gazete, i miec luz""

  No właśnie... Jak czytam o tych paniach sprzątających za niewielkie pieniądze (i to oczywiście na czarno) to mnie trafia... Wyzysk innych lekiem na nasze zmęczenie?

  OdpowiedzUsuń
 37. Anonimowy z 21:12

  Mam wrażenie, że różnice, o których piszesz, wynikają ze stanu demokracji i socjalności kraju i jego obywateli.

  W PL mamy nadal do czynienia z początkującym, dzikim kapitalizmem, w którym każdy chce być lepszy od drugiego, liczy się prywata, a praca w korporacji to symbol statusu (fu!). To kapitalizm, w którym po bułki chodzi się w zgrabnym żakieciku, dzieci odstawia do przedszkola w pełnym make-up'ie, w którym sprawiedliwy podział ról matka/ojciec nie istnieje. To ohydny kapitalizm i szowinizm, w którym najważniejsze jest pokazanie swojego statusu materialnego, a od kobiety wymaga się obcasów.

  Niemcy, ze względu na lepszą znajomość i dłuższą tradycję kapitalizmu, gardzą nim, są bardziej socjalni i otwarci na wspólnotę, grupę. Dla nich ważniejsze jest, by mieć więcej czasu dla rodziny i dziecka, a nie harówą płacić za squash'a. Ważniejsze jest to, że dziecko ma po prostu kurtkę (po starszym kuzynie, który sam ją też odziedziczył), a nie kurtkę bencha za ciężkie pieniądze.
  Na zebranie rodziców przychodzą w trekkingowych butach i wełnianym swetrze, bo wiedzą, że żeby rozmawiać, nie trzeba mieć żakieciku i szpilek.

  Mam wrażenie, że są po prostu mniej nadęci, bardziej naturalni i prawdziwi.
  Niemcy znają swoją wartość i nie wyznaczają jej markowe ciuchy, perfekcyjny makijaż, czy obcasy u kobiety.

  k.

  OdpowiedzUsuń
 38. „sprzątaczka za niewielkie pieniądze” => matki dwójki z 21:12 zrobiła, widzę, furorę.
  mnie też uderzyły „niewielkie pieniądze”, ale jeszcze bardziej coś innego. otóż mam podobną refleksję, jak => Karolina, że zaangażowanie ojca w logistykę domowo-dziecięcą (i innych osób, dziadków, opiekunek, pomocy domowych i tak dalej) nie zmienia „wszystkiego”. słabo widzę machanie klapkiem przy kawie (z radośnie pustą głową, jak mniemam) w czasie, kiedy pomoc domowa ugania się ze ścierką. oprócz przetarcia kurzy macierzyńska logistyka to jednak przede wszystkim stała koordynacja całości, permanentna koncentracja, żeby nie zapomnieć o baletkach/świeczkach na andrzejki i zamówić w wysyłkowej księgarni prezenty na święta. oraz kupić kawał mięsa na pieczeń.


  => Karolina: lubięto!, co piszesz ;)))))))))))))


  => Zuzanka: ja z kolei myślę, że czas, kiedy nielaty CHCĄ z nami jeździć to tylko chwila. zaraz minie. zaraz będziemy znowu jeździć we dwójkę i sobie z żalem pokazywać – patrz, a to by zainteresowało Nowego/Ernę, a to Silnego ;))))


  => anionka: eee, nie odbieraj sobie prawa głosu! (no, chyba, że Ci się nie chce tu pisać ;))) )


  => Wiewi00ra: i git!

  zimno

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie daję rady. W piątek ledwie wstaje do pracy, w soboty ogłaszam strajk, gdy dziecko budzi się o 7 to ja idę do jego łóżka i śpię jeszcze 2 godziny. Ojciec robi sniadanie.
  W niedzielę pobudka o 7.30, bo próba scholi, więc się wyspać nie da, a od poniedziałku od nowa...:)

  OdpowiedzUsuń
 40. Zasadniczo mam wrażenie, że Ci ktorzy r o z u m i e j ą i lubią czytać zimno bloga - od lat - nie komentują.
  Pozdrawiam pandę ;)
  Skąd w nas tyle pouczania, wytykania i oceny !?!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 41. Do k.
  Coś ci się pomyliło chyba - na jakiej podstawie uznałaś, że niemieckie zaniedbanie w sferze wyglądu idzie automatycznie w parze z większym zaangażowaniem w spędzanie czasu z dziećmi?
  Nie byłam w Niemczech, więc nie wiem, jak tam jest. Ale jeśli rzeczywiście odpuszczają to, jak wyglądają - to moim zdaniem po prostu im się nie chce. I tyle. Po co dopisywać hagiograficzną ideologię o ich wyższego rzędu wyborze na tle "makijaż a rozmowa".

  OdpowiedzUsuń
 42. wymalowałam poemat na temat „sprzątaczki za niewielkie pieniądze” w kontekście leniwego machania klapkiem przy kawusi, ale wchłonęła go czeluść komentarza anonimowego. szybka konkluzja – podzielam zdanie => Karoliny, udział ojca i innych osób nie jest kluczowy dla poczucia przeciążenia macierzyńskiej pamięci operacyjnej. to się albo ma albo się tego nie ma.


  => Kala: taaa, niestety. panda znowu w natarciu (zdemaskowała ją kurtka bencha ;))) )


  => Violet: szacun. podziw.


  => Karolina: lubiętowszystko! ;)


  => anionka: nie odbieraj sobie prawa głosu!
  zimno

  OdpowiedzUsuń
 43. Bo Polka - matka, żona czy kochanka - zawsze musi być Perfekcyjna. Mogłaby sobie trochę odpuścić, ale nie potrafi. Bo dzieci muszą codziennie mieć domowy obiad, najlepiej dwudaniowy, ubranka odprasowane i kolorystycznie dobrane, pokoiki wysprzątane, zajęcia pozalekcyjne dobrane. Perfekcyjna we wszytkim musi być najlepsza - w matkowaniu, w pracy zawodowej i w ogarnianiu domu też. Czyli- wszystko zawsze musi być na piątkę, nigdy na czwórkę z minusem.

  Pamiętam, jak w pewien świąteczny poranek poszłam na spacer do jednego z londyńskich parków (w tzw. zamożnej dzielnicy). Matki w rozciągniętych swetrach, kaloszach, z włosami w nieładzie, z dziećmi grzebiącymi w błocie, turlającymi się po mokrych trawnikach. Zadowolone, uśmiechnięte, na luzie!

  Nigdy takich matek w Polsce nie widziałam, a już na pewno nie w święta, kiedy Perfekcyjna musi być Perfekcyjna szczególnie (bo święta:).

  OdpowiedzUsuń
 44. Anonimowy z 22:34.

  myślę, że najtrafniejszą uwagą w Twoim komentarzu było: "Nie byłam w Niemczech, więc nie wiem, jak tam jest."

  Jako uzupełnienie polecam drugi akapit komentarza Anonimowego z 23:42.

  k.

  OdpowiedzUsuń
 45. a ja bylam i nadal jestem i stwierdzam - niemieckie mamy maja inne priorytety

  OdpowiedzUsuń
 46. Rusalka Amelka:

  :)
  dokładnie.

  k.

  OdpowiedzUsuń
 47. doprawdy, absorbującą dysputę tu prowadzicie

  OdpowiedzUsuń
 48. Dziewczyny - moze zle sie wyrazilam. O tych tanich sprzataczkach. Zabrzmialo tak, jakbym pila kawe w luksusowej willi, a w miedzyczasie biedna ucisniona sprzataczka myla mi kibel.
  Po pierwsze nie mam cholera willi, ino stare mieszkanie w bloku. Po drugie, w czasie kiedy sprzataczka sprzata ja rowniez pracuje, dzieki czemu jak wracam do domu moge kawe wypic albo z dziecmi pogadac zamiast latac ze sciera.
  Po trzecie moja sprzataczka zarabia wiecej ode mnie, wiec nie wiem kogo tu zalowac. ;-) Ale ja oddaje jej pieniadze w zamian za zaoszczedzony czas. Ona jest szczesliwa ze ma prace, o dziwo. Choc oczywiscie wolalaby pracowac za grube tysiace w korporacji, ale tego nie moge jej dac, moge jej dac tylko prace u siebie i zaplacic jej wiecej niz ja sama dostaje za godzine.
  Pomaga mi tez pani emerytka, ktora czasem odbiera moje dzieci ze szkoly, podczas gdy ja jestem w pracy. Mowi, ze dzieki temu czuje sie potrzebna. Na pewno jej rowniez byloby lepiej na fotelu prezesa lub chocby analityka bankowego, z wypasionym socjalem. Ale znowu - choc ja lubie i cenie, nie moge jej tego dac. Wiec szanuje jej prace dla mnie i staram traktowac jak najlepiej.

  Oczywiscie moglabym ich nie zatrudniac, zaoszczedzic te pieniadze, byc zmeczona, nie miec czasu na kawe, na gazetke, zaoszczedzic odrobine na swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

  Wiem ze w polsce posiadanie pan do pomocy wciaz postrzegane jest jako luksus tych "ktorym sie nie chce". Ale po pierwsze warto zapytac tych pan o ich opinie nt tej pracy.
  A po drugie - zabijcie mnie, ale tak, przyznaje sie. NIE CHCE MI SIE!!!
  Nienawidze sprzatac, nienawidze prasowac, nienawidze odkurzac, nienaiwdze myc podlogi, wole czytac i pic kawe. Zarobiwszy na pania ktora mi umyje, oczywiscie.

  Naprawde dziewczyny nie chodzilo mi o to, zeby kogokolwiek pouczac, i naprawde szczerze podziwiam Was, i Autorke bardzo fajnego bloga, ze Wy to (prawie zawsze) ogarniacie i tak zapieprzacie, i jeszcze tak super wygladacie (te zdjecia Autorki z warszawy -wow!).
  Chcialam tylko powiedziec, ze moze dajmy sobie czasem prawo powiedziec NIE CHCE MI SIE, pomagajmy sobie jako kobity, nie patrzmy wilkiem na matke w dresie jako na te "ktorej sie nie chce", pokombinujmy jak sie odciazyc, moze za cene ciezko zarobionej kasy.

  Ja wrocilam wlasnie z dwudniowych wyjazdowych plotek z kolezanka, i powiem Wam, zycie jest piekne.
  Nawet jak sie ma niezrobione paznokcie, niewyprasowane ubrania i nieugotowany obiad (jak ja).
  Wiec nie bede sie juz wymadrzac tylko wszystkie tu Was, na czele z Autorka, serdecznie pozdrawiam i zycze cudownych pomocnych Pan, co Wam ulza.
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 49. O matko - nie wiedzialam ze tak duzo mojego gadania powyzej! Przepraszam!

  OdpowiedzUsuń
 50. Do k.
  Tak, mają inne priorytety, zgoda.
  Wygoda, wygoda jest ważniejsza.
  Pozostaję przy swoim zdaniu - im się nie chce.
  Zwłaszcza jak się nie muszą wysilać, bo z zgrzebny wygląd to tam standard.
  I tyle.

  OdpowiedzUsuń
 51. Widać z jakiejś przyczyny przyciagnęło mnie tutaj w piątkowy poranek. Przeczytałam, ogarnęlam wzrokiem tabuny kurzu i sierści toczące się gdzieś pomiędzy korytarzem a kuchnią , powzięłam decyzję. Zatrudniam sprzątaczkę w trybie natychmiastowym. Muszę tylko wcześniej posprzątać...

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam, właśnie kończę książkę Projekt Matka - i im bardziej zbliżam się do końca tym bardziej utożsamiam się z jej bohaterką dochodząc do stwierdzenia, że ta książka jest w 150 % o mnie :)
  Sama mam trójkę dzieci (14, 7 i 4 lata) i identyczne dylematy i problemy życiowe. Przy tym cały czas i ja i mąż jesteśmy aktywni zawodowo.
  Jeśli chodzi o to czy mam i jak spędzam wolny czas - to tak mam go dokładnie od ok. godziny 22 do 1 w nocy o ile nie zasnę z dziećmi... I mogę poczytać, poprasować, posprzątać, pooglądać itd. ale oczywiście nie zawsze. Na szczęście nie potrzebuję dużo snu i 5-6 godzin mi wystarcza. Wstaję o codziennie o 6. To na razie tyle. Z przyjemnością doczytam bloga.

  OdpowiedzUsuń