środa, 19 marca 2014

2.232 [O kąpielach w klubach fitness]


Pewien dowcipny student politechniki podłożył – bo się założył - w damskiej szatni podpoznańskiego klubu fitness telefon uruchomiony w trybie rejestracji wideo. Włączony telefon znalazła kąpiąca się klientka klubu, pracownicy tegoż sprawnie ustalili tożsamość wirtuoza smartfonu, sprawa znalazła finał w sądzie. Na nagraniu widoczne są trzy kobiety, jedna z pokrzywdzonych zdecydowała się wnieść oskarżenie.
Z wielkopolskiego pitawala: nagrywanie kąpiących się sportsmenek może kosztować młodzieńca odsiadkę w zawieszeniu, zakaz wstępu na siłownię, zadośćuczynienie …

Ledwo informacja o tym – nieprawomocnym póki co - orzeczeniu zawisła na popularnym portalu, forum pod artykułem zabulgotało oburzeniem. Jak u Joanny Bator, jak w prawdziwym wirtualnym życiu - na forum komentatorów ogniskują się najpodlejsze instynkty i skrajnie fanatyczne postawy.

Pisownia oryginalna, excusez-moi ten cytat:

46 latka zażądała ścigania :-D akurat ta na którą nie chcieli by patrzeć :-D

46 letnia? Przedstawicielka powinna znieść snikersa. i zjeść też.

46 latka nie ma sie czym pochwalic, wiec go oskarzyla. Inne mlodsze nawet byly zadowolone, ze je ktos oglada...

Ta stara 46 letnia powinna sie cieszyc, ze spotkalo ja takie wyrownienie i zostala w tym podeszlym juz nieco wieku sfilmowana. To ona powinna placic mlodym chlopakom za to ze sie z nia przespia !!!!!!! Ja tam chodze i ja namierze !!!!!!


Bo otóż pokrzywdzona kobieta miała 46 lat, o czym nie omieszkał wspomnieć autor notatki prasowej. Wnioskuję, że w ocenie dziennikarza w sprawie o naruszenie dób osobistych, w której wiodącym motywem jest nagość pod prysznicem wiek ofiary ma kluczowe znaczenie. Takie tam nieuświadomione (albo i uświadomione) tabu kobiecego ciała. Dziennikarz wdrożył wersję soft – napisał o wieku kobiety, musiał go ten wiek zafrapować, ba - uderzyć.
Forum bluznęło wymiociną.
Czterdziestosześcioletnia kobieta i nadal ma ciało? Nagie? Co więcej, prezentuje to ciało pod prysznicem, poza domem, namydlone obok innych ciał? Spłukane, wytarte do czysta.
A fe, putanica.

Młoda i apetyczna – brałbym, szarpałbym jak reksio szynkę.
Karmiąca piersią – schowaj tego cyca.
Czterdziestosześcioletnia – próchno i wywłoka.
W każdej wersji jest nie tak. Każda kobieca wersja jest seksualna, nawet mimo braku seksualnego kontekstu. Uderzające jest owo proste przejście od kobiecego ciała do kontekstu seksualnego. Mam oczywiście silne skrzywienie, że się dopatruję wszędzie śladów patriarchalnej percepcji (i idącej za nią – patriarchalnej opresji), ale przykład reakcji forum na sankcję karną za nagranie kąpiących się kobiet jest idealną ilustracją percepcji-opresji.

Zresztą, czy gdyby ofiara miała 19 lat forum byłoby dla niej łaskawsze? Czy może z miejsca chlusnęłoby zarzutem, że jest na pewno szpetna, tęga i z cellulitem? 
… albowiem każda inna, normalna kobieta ucieszyłaby się niechybnie w swoim rozwiązłym sercu, że ją obejrzeli sauté policjanci, pracownicy klubowej recepcji, prokurator i sędzia …

W ogóle, mam dzisiaj pogłębioną refleksję o braku symetrii, jestem świeżo po lekturze „Kuratora” Zbigniewa Kruszyńskiego. Jaka szkoda, że nie ma w przestrzeni publicznej dyskusji o literaturze (wyjąwszy histerię wokół pisarskich zarobków, eksplozję po wpisie Kai Malanowskiej, ale to nie jest merytoryczna dyskusja o pytaniach stawianych przez współczesną literaturę niestety).

„Kurator” jest monologiem, pierwszo- i trzecioosobowym starzejącego się mężczyzny. Narrator randkuje przez portal internetowy z młodymi kobietami, ostatecznie wiąże się z maturzystką. Ma problemy z prostatą, chapeau za naturalistyczny opis cewnikowania i kłopotów z mikcją, cewnik i przerośnięta prostata jako tło dla niedopowiedzianej relacji intymnej – tego jeszcze nie grali! – relacji na tyle bliskiej, że wchodzi w grę ojcostwo i łyska niebieska kreska na teście.
Brzmi tandetnie, ale jest dobrze napisane.
Chylę czoła za „Stała nieruchomo jak latarnia morska, ale niczego nie rozświetlała. Wokół niej tworzyła się czarna dziura, gromadziła ciemność”.
Albo: „nawet kiedy siedziała obok, była jak powietrze, jak miejsce wydrążone w powietrzu, wytwarzała silne podciśnienie, w samolocie już dawno wypadłyby maski z tlenem, w salonie musieliśmy sobie jakoś radzić bez nich”.
To jest dobry kawałek prozy.
Narracji o tym, że starzejącego się faceta kręcą młode kobiety. W czym oczywiście nie ma nic zdrożnego ani dziwnego, to zasadniczo nie narusza żadnego tabu, Tyrmand w połowie ubiegłego wieku też pisał o prowadzaniu się gościa po trzydziestce (starca!) z maturzystką.
Tylko takie ekstremistki jak ja dopatrują się przemocy w kunsztownie opisanym sponsoringu.
I zamiast romantycznej opowieści o ostatnim miłosnym spazmie, wywąchują w tekście przymus.

A teraz wyobraźmy sobie narrację sześćdziesięcioletniej pisarki o snuciu się jej równie sześćdziesięcioletniej bohaterki po mieście za osiemnastolatkiem z technikum.
Omójboże.
Niemożliwe.
Sześćdziesięcioletnie kobiety nie miewają przecież ciała, n’est-ce pas?
Ani pieniędzy na sponsoring (bo wszystko wydają na leki).


… no i nigdy się nie kąpią pod prysznicem w klubie fitness.
-----------------------------------------

Nie taka miała być puenta, ale ostatecznie wątek percepcji przemocy też jest nie do pominięcia.

Kiedy skanowałam komentarze pod materiałem o wyroku za filmik trafiłam na taki:

Swoją drogą, zupełnie na marginesie, kobieta odczuwająca jakąś moralną krzywdę zapewne nie rozdrapywałaby sprawy. Wszelkie procesy sądowe wiążą się z ponownym odtwarzaniem tych nagrań. Sprawca został ukarany, filmik nie wycieknie do internetu, więc faktycznie zawstydzonej kobiecie to powinno wystarczyć. W tym wypadku jednak pani oczekuje pieniędzy, które rzekomo mają zrekompensować coś (może odtwarzanie wiadomego video podczas tegoż procesu) w bliżej nieokreślony sposób. Idę o zakład, że spośród tych trzech pod prysznicem to akurat skarżąca miała najmniejszą krzywdę i najbardziej bezwstydnie świeciłaby d…ą przy ludziach.


Zawstydzona kobieta powinna zamilknąć.
Naruszenie jej godności obciąża ją samą. To ofiara powinna się wstydzić, sprawca zasadniczo jest czysty.
Cóż za godna fundamentalisty logika.
Tak, też myślę, że właściwie należałoby kobietę spod prysznica ukamienować.
Albo chociaż wymierzyć jej kilka batów dla przykładu.

PRZE-RA-ŻA-MNIE-TO.


33 komentarze:

 1. Dziewiętnastolatka pod prysznicem naga to byłaby po prostu dziwka.

  Ale kobieta przeszło czterdziestoletnia? W domu siedzieć, powoli do ławki w kościele etatowej się przymierzać, a nie po klubach uwiędłe wdzięki włóczyć!

  Wszyscy jak jeden mąż jesteśmy piękni, szczupli i wysportowani. Mamy prawo do komentarza. Po coś w końcu siedzimy przed tymi netami. Do klubów fitnessu nie chodzimy.

  Tam chodzą tylko ci, co rozpaczliwie chcą zwrócić na siebie uwagę. My jesteśmy ponad to. I napiszemy o tym w necie. Niech sobie nie myślą, te wyuzdane ekshibicjonistki.

  :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Niezaradna: tak, to jest nienawiść niczym nie przypudrowana.

   Usuń
 2. Świetny wpis, Zimno. Do druku marsz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => zorka: na-druku na koszulkach, na kubkach? zimno - marsz?

   Usuń
 3. Jak się czyta takie wpisy, jak na forum: "ona temu winna" to aż chce się spytać 'a gdzie burka?"

  OdpowiedzUsuń
 4. smaczne, choć przerażające... uświadomiłaś mi bowiem, że niedługo, do próchennego wieku zbliżając się nieubłaganie, wszelkie fitnesy będę musiała omijać szerokim łukiem, a na allegro nabyć drogą kupna beret... szlag
  P.S. czasem nieświadomość bezdennej, porażającej głupoty jaką można znaleźć w internecie, jest błogosławiona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia, beret z antenką odbierającą bardzo określone radyjo.

   Usuń
 5. O żesz.
  To ja powinna się już kazać skremować.
  A tymczasem życie we mnie buzuje jak cholera!
  :)

  P.S. To JEST straszne. Zgadzam się tudzież utożsamiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Łe, ohyda. Mimo wszystko mam wrażenie, że artykuł napisał jeden niewyżyty gimnazjalista (z całym szacunkiem dla wszystkich wyżytych bądź po prostu dobrze wychowanych), a komentowało stado podobnych mu (przynajmniej poziomem dojrzałości).

  Tęsknię za zdrowo aseksualnym podejściem do nagości, jakiego doświadczyliśmy w Finlandii. Dzieciaki od niemowlęcia spędzają czas w saunie - z rodziną, przyjaciółmi - i potem nie dostają hopla na widok kawałka skóry. A z publicznych saun (np. na basenie), niekoedukacyjnych wprawdzie, bez skrępowania korzystają starsze panie z odjętą piersią (tak w każdym razie doniosła mi żona), panowie bez nogi etc.

  Ciekawe jak łatwo tabu, które, jak wierzę, powstaje początkowo dla ochrony przed napaścią seksualną, przeradza się w narzędzie przemocy, naładowane złą energią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Goldie: tych tabu jest chyba cała masa - płeć, wiek, nagość...

   Usuń
 7. Podobne podejście do kobiecego ciała, jego uprzedmiotowienie i obłożenie tabu pchnęło mnie kiedyś do napisania tego tekstu: http://copoeta.blogspot.com/2012/11/in-utero.html
  Kobieta jest skandalem. Wiek nie ma tu nic do rzeczy.
  Do Świrszczyńskiej wracam zawsze, kiedy moja cielesność skrzeczy. A skrzeczy zawsze, kiedy czytam takie opowieści, jak przytacza Zimno. I faktycznie robi mi się od nich zimno na duszy i na mózgu.

  PS Na-pra-wdę istnieją sześćdziesięcioletnie kobiety??? No, kto by pomyślał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Agnieszka Nietresta-Zatoń: znakomity tekst!
   kupuję kobietę, która jest skandalem.

   a sześćdziesięcioletnich kobiet nie ma.
   spójrz na to:
   http://codziennikfeministyczny.pl/starsza-pani/

   Usuń
 8. mnie już niedaleko do magii 60ciu, póki co przeżywam mistyczne czterdzieści i cztery. lubię ludzkie ciało w każdym wieku. przedwczoraj napawałam się skórą noworodka, wczoraj całowałam policzek mojej 72 letniej mamy - każde ciepłe, każde żywe, każde z duszą :) lubię cielesność, nie jest mi obca ale nie przyszłoby mi do głowy nagrywać nagich ludzi gdziekolwiek - a miałabym gdzie, bo jeżdżę i chodzę w takie miejsca gdzie człowiek się obnaża. dla mnie to nic ekscytującego, nic dziwnego, nic nieswojego, nie wiem skąd się to wzięło... pewno z domu gdzie nikt nie zamykał się na klucz w łazience. nasze dzieci mają podobny stosunek do golizny, neutralny, co nie eliminuje w nich potrzeby osłaniania swej nagości - stąd nasze pukanie w niezamknięte drzwi łazienki. mamy z golizną wielki problem jako naród - wyolbrzymiamy jej znaczenie, przypisujemy erotyczne znaczenie, dowalamy poniżające komentarze... nie chodzę do klubu fitness, wlokę te swoje 40 i 4 na basen - to chyba jeszcze gorzej ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => gwiezdna: problem z golizną nie jest tylko naszym polskim, autorskim kłopotem.
   sensacyjne doniesienia o matkach-gorszycielkach karmiących publicznie piersią napływają zza oceanu również. brrr.

   Usuń
 9. Tu Goldina:

  tak, potwierdzam to, co napisał Goldie - fińskie doświadczenie było dla mnie jak objawienie z nieba. Nigdy nie zapomnę, jak w publicznej saunie, w pięknym zabytkowym budynku z lat XX-tych XX wieku, w saunie, siedziałam z zupełnie nieznanymi mi kobietami: piękną, młodą dziewczyną (jakieś dwadzieścia lat), panią po mastektomii, inną panią z bliznami po cesarce. Była to zupełnie najnaturalniejsza rzecz pod słońcem.
  Tak samo jak przebieranie się na basenie - nikt nie myślał, aby chować się w przebieralni - bo po co? Można ubierać się spokojnie, nie epatując, ani nie spiesząc, nie uprawiając ekwilibrystyki pod ręcznikiem - tak po prostu normalnie. Z poczuciem bezpieczeństwa.
  Seksualne traktowanie ciała jest tam zarezerwowane dla innych sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Goldina: niedawno czytałam "Japoński wachlarz" Bator i ona też pisze o tym, o czym Ty, tyle że na gruncie swoich japońskich doświadczeń - o celebracji ciała we wspólnej, publicznej kąpieli. aseksualnej celebracji. a jednocześnie bardzo sensualnej. mamy lata świetlne do takiej kultury niestety ...

   Usuń
 10. Ma 12letnia córka zauważyła już nawet sama, że zniewagi słowne wobec mężczyzn też odnoszą się do ich matek i obrażają kobiety np. sku...syn.

  A taakie staaare ciało będzie się pod burką skryć musiało -- oby jednak nie w tym kraju, i pisze to ta co ma 40+ i śmie na fitnesach fikać nogami.
  Do reklamy wszystkiego nada się seksitowsko wkleić kobiece ciało, części ciała, ale TY kobieto - jak śmiesz golizną epatować to znaczy żeś puszczalska.
  Czy to tylko samczy i dewoci punkt widzenia ?
  echh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => kreska: ten świat jest opresyjny. i nasze córki zaraz tego doświadczą. budzi się we mnie bestia na samą myśl.

   Usuń
 11. Mnie też przeraża. I zastanawiam się co będzie dalej. Pisze/mówi się o fanatykach religijnych, że to oni chcą kobiety tylko w burkach i na porodówkach widzieć. Obawiam się, że nie tylko oni są groźni. Obawiam się, że zostaniemy "zatłuczone" przez masy tłuków wychowanych (nie, wróć, nie wychowanych, wykarmionych tylko) na uwielbieniu swojego dzisiejszego "ja". Bez żadnej refleksji nad czymkolwiek więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. burki, mówisz.
   http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,15684771,Kelnerki_nie_moga_obslugiwac_przywodcow_podczas_szczytu.html

   mówisz i masz.
   ech.

   Usuń
 12. Dawno temu, w czasach licealnych, czytałam "Spóźnionych kochanków" Whartona i pamiętam, że głęboko mnie ta książka poruszyła. Jako młoda mężatka spotkałam się z "Jednoroczną wdową" Irvinga i miałam dość mieszane odczucia. Teraz, ledwie przekroczywszy czterdziestkę, mam ochotę przeczytać obie jeszcze raz, bo jestem ciekawa, jak "w tym wieku" bym je odebrała.

  Dzięki, Zimno, za poruszanie naszych kobiecych spraw w sposób zmuszający do zrobienia wiosennych porządków w głowie.

  Dominika G.

  OdpowiedzUsuń
 13. I proszę, pewnie wczoraj jeszcze nie zwróciłabym uwagi na taki opis w aukcji piżamy damskiej z nadrukiem sowy: "Nie sposób się nie uśmiechnąć, chociażby tylko patrząc na nie. Dlatego właśnie dedykowane są głównie młodym i pogodnym kobietom."
  Młodym i pogodnym.
  Hmmmm...
  Czyżby po czterdziestce nie wypadało spać w piżamie w sowi wzorek?
  Hmmmmm.....
  Oczywiście, że kupiłam tę piżamkę :-)

  Dominika G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Dominika: tak, wszystkie mamy być młode i pogodne i nie wyglądać na swój wiek i ile byście jej dali.

   nie, nie nie.
   no pasaran.

   Usuń
 14. Internet siedliskiem głupoty jest. Kropka. Te komentarze pokazują takie nasze ( chociaż aż mnie to mierzi, jak piszę nasze ) DNO, że czasem zastanawiam się czy aby jakiekolwiek istnieje. Obawiam się, że ono się pogłębia i końca nie widać. Dziękuję Ci za te ważne słowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Manufaktura Radości: kłopot niestety chyba w tym, że opinie, które zacytowałam dobrze się mają również w analogowym świecie, nie tylko on line ...

   Usuń
 15. to jest, niestety, kultura gwałtu, głęboko w naszym kraju wryta w mózgi i emocje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. => Joanna: cóż, patriarchat po prostu. na różne sposoby uzasadniany.

   Usuń
 16. Mądra z Ciebie kobieta, Zimno. Fajnie, że piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się. Przerażajace. A jeszcze gorsze jest to, że zwracając na to uwagę uchodzi się za histeryczkę lub wariatkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zimno, zgoda co do ogólnej oceny tych nieprzyjemnych faktów, ale nie rozumiem dlaczego wiek pokrzywdzonej miałby być przez dziennikarza pominięty? To że stał się przyczynkiem do chamskich komentarzy? Moim zdaniem to ważna informacja, pokazuje np. czytelnikom, że w każdym wieku kobieta (człowiek) dba o siebie (chodzi na siłownię) i protestuje przeciw naruszaniu godności ( nagrywaniu z ukrycia w intymnej sytuacji).

  Twoje ubolewanie nad brakiem w literaturze narracji sześćdziesięciolatki sponsorującej jędrne ciacho z technikum też mi się wydaje cokolwiek przesadzone:) Zwłaszcza, że jestem przekonana, iż sam fakt w naturze występuje (więc jakieś równouprawnienie jest;) tylko bohaterki (słusznie zresztą) się tym publicznie nie chwalą. Jakoś mi nie brakuje takich wynurzeń, a seksualność "Kuratora" mierzwi mnie niezależnie od wieku bohatera. "Brzmi tandetnie, ale jest dobrze napisane?" Ja bym powiedziała: co z tego, że jest dobrze napisane, skoro brzmi tandetnie?

  I na koniec: seksualność człowieka to nie tylko seks, można mieć bogate życie erotyczne nie uprawiając seksu i odwrotnie: nie mieć życia erotycznego pieprząc się na okrągło. Seksualność to przede wszystkim radość życia, chęć przeżywania, chęć dawania i brania od innych. Na ostatnim TEDx Warsaw wystąpiła 74-letnia DJ Wika, która jest pięknym świadectwem żywotnej i spełnionej starości. A komentarze z anonimowego forum? I co nam to ? :)
  Pozdrawiam,
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 19. Kiedyś, ktoś próbował mnie zgwałcić. Gdy zgłosiłam to na policję, poradzili mi sprawę wycofać. Bo będę musiała udowodnić moją niewinność w tej sytuacji.
  Gdy opowiedziałam o sytuacji mamie, poradziła mi, abym nigdy nikomu o tym nie mówiła, bo co sobie ludzie o mnie pomyślą...

  OdpowiedzUsuń